Święto Matki Bożej Zielnej

– „Każdy kwiatek woła – Weź mnie do kościoła”.

Nadchodzą upragnione wakacje. Wreszcie odetchną dzieci my rodzice i nieco nauczyciele. Lato niesie nam z sobą zapach świeżo skoszonej trawy wysuszonego siana, poi nas wonią polnych kwiatów i tych z naszego ogródka.

15 sierpnia jest najważniejszą w kościele katolickim uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w staropolskiej tradycji zwaną również Świętem MB Zielnej.

W wielu regionach zachowała się tradycja niesienia do kościoła bukietów ułożonych z polnych kwiatów, ziół i traw.
Z pogody, jaka towarzyszy temu dniu przepowiadano, co przyniosą kolejne dni.
I tak:

- Matka Boża Zielna Pani słońcem darzy gospodarzy.
- Gdy Zielna Matka deszcz przynosi, to zwykle na narodzenie Matki rosi.

Dawniej wracający z kościoła gospodarz, stawał w progu, żegnał się krzyżem i mówił: „wianek od Zielnej Pani trza zawiesić w komorze, by rok zdrowiem darował i łaską obejmował”. Największe i wyjątkowe obchody w tym dniu panują w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tak samo jak znana nam jest inscenizacja Męki Pańskiej tak w dzień Wniebowzięcia NMP odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia.
Procesja niesienia figury śpiącej Maryi ściąga do Kalwarii wielu pielgrzymów chcących przeżyć ten dzień szczególnie i duchowo. W wielu parafiach święto to łączone jest również z dożynkami.
W naszym regionie uroczystości podobne do tych w Kalwarii przeżywane są corocznie w Sanktuarium MB Fatimskiej w Turzy Śląskiej , warto w ten dzień nawiedzić sąsiadującą z nami Turzę.

Marzena Machnik.