• Figura Św.Antoniego<br> patrona naszej parafii.
    Figura Św.Antoniego
    patrona naszej parafii.

Nasza historia

Rys historyczny - fr.pracy mgr


Jedłownik należy do najstarszych parafii archidiecezji katowickiej. Najwcześniejsza wzmianka z 1239r. Właścicielem wsi był komes Gosław, który w 1239r, a więc przed najazdem Tatarów, posiadał w ziemi raciborskiej rozległe dobra.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w swej rodzinnej siedzibie - Jedłowniku ufundował kościół już w początkach XIIIw. Parafia należała do dekanatu rybnickiego. W XVI w. Jedłownik wszedł w skład utworzonego dekanatu wodzisławskiego.

Dawny kościół parafialny, drewniany, odbudowany w I połowie XVII w. istniał pierwotnie p.w. św. Marka. W 1688r obok św. Marka pojawia się św. Barbara jako patronka. W 1697r pozostaje jako patron tylko św. Marek. W XVIII w. św. Marek jako patron idzie w zapomnienie i powraca św.Barbara jako patronka kościoła.W 1885r kościół został odnowiony.

W 1974r przeniesiony do Jastrzębia Zdroju, gdzie został poświęcony 3 XII 1974r. Obecny kościół Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask zbudowany został w latach 1949-1952r. Poświęcony 21 IX 1952r przez biskupa koadiutora Herberta Bednorza.

Projektantem kościoła był Hanak z Olzy. Wnętrze zaprojektował artysta plastyk Józef Kołodziejczyk. Na terenie parafii znajduje się Dom Pomocy Społeczniej prowadzony przez Siostry Opatrzności Bożej - Dom Generalny w Grodzisku Mazowieckim.

Zgromadzenie to objęło w posiadanie zamek z przyległym ogrodem. W okresie międzywojennym Siostry prowadziły zakład dla moralnie zaniedbanych dziewcząt.

W latach wojennych 1940-1945r dom przeznaczono jako schronisko dla przesiedleńców.

Po wojnie, w 1945r Siostry odzyskały dom organizując w nim zakład opiekuńczy dla sierot, następnie dla głęboko upośledzonych dziewcząt.