Kościół w Skrzyszowie.

Galeria - kliknij.
Historia parafii

Nasza miejscowość szczyci się już 720-letnią historią. Według Hermana Neulinga jej istnienie zapoczątkowało wystawienie 24.02.1286 roku przez biskupa krakowskiego Pawła dla wójta bytomskiego Frizeco, dokumentu lokacyjnego Cressowicy (Skrzyszowa) na założenie wsi według prawa niemieckiego. Wioskę osadzono na 30-tu łanach kmiecych (1 łan = 23 do 28 hektarów). Była to więc wieś stosunkowo duża.
Początki parafii dla odmiany giną w mroku dziejów. Po raz pierwszy parafia pojawia sie w spisie swietopietrza w 1444 roku. Następny udokumentowany fakt to dopiero budowa przez właścicieli wsi - Skrzyszowskich - pod koniec XVI wieku nowego kościoła, który przetrwał do II wojny światowej i ufundowanie do niego w 1600 roku nowego ołtarza św. Wawrzyńca.
Historia pielgrzymki wodzisławskiej do skrzyszowa świadczy jednak o tym, że również poprzedni kościół skrzyszowski był pod tym wezwaniem. „W 1536 roku nad wodzisławskim państwem stanowym przeszła ogromna długotrwała ulewa. Powstała powódź zniszczyła większą częśc grobli na miejscowych stawach a miastu Wodzisław groził potop. Gdy ulewa ustała na św. Wawrzyńca, wodzisławianie przy poświęceniu obrazu na wieży kościelnej złożyli przysięgę, że co roku będą chodzić do Skrzyszowa z poświęconym obrazem na odpust św. Wawrzyńca tj. 10-ego sierpnia. Kiedy pielgrzymka przybyła do Skrzyszowa w 1703 roku to wodzisławianie złożyli w ofierze tyle wosku, że za jego sprzedaż dobudowano do kościoła w Skrzyszowie nową wieżę krytą gontem. W pielgrzymowaniu do tej pory nie przeszkodziła żadna siła. Pielgrzymki wodzisławskie przychodzą do Skrzyszowa jeszcze do dziś z tą różnicą, że zamiast obrazu poświęconego w 1536 roku przynoszona jest figura cierpiącego Chrystusa”.
Charakterystyczne jest że mimo szerzącej się w tym czasie reformacji (sąsiedni Godów byl w większości protestancki) ludność Skrzyszow w 1650 roku była w przeważającej większości katolicka. W związku z tym do naszej parafii dołączono wówczas kościół godowski. Jednak mieszkańcy Godowa woleli raczej chodzić do kościoła w odległym Boguminie niż do Skrzyszowa, co potwierdza m.in. boczna kaplica w kościele św. Jana w Boguminie, ufundowana w tym czasie przez godowian. Stan taki trwał do 1670 roku. Pod datą 26 luty, 3 i 8 marca 1660 roku wspomiany jest jako proboszcz w Skrzyszowie ks. Paweł Kasparides, którego późniejsze losy nie są znane - wszelki ślad po nim zaginął. F. Handke w „Kronice miasta Wodzisławia” podaje, że już w 1662 roku kościół skrzyszowski został przyłączony do Mszanej. Nie potwierdzają tego jednak dokumenty.
Z protokołu wizytacji kanonicznej w 1679 roku wynika, że wtedy Skrzyszów był jeszcze samodzielną parafią, ale w posiadłościach parafialnych istniały liczne długi, probostwo całkowicie zniszczone, nie nadawało się do zamieszkania, Proboszcz Tomasz Studziński określony przez wizytatora mianem męczennika, zmuszony był do wykonywania prac polowych. W protokóle czytamy: „biorąc pod uwagę dochody, jest to parafia najbiedniejsza, a jeżeli chodzi o zabudowania najbardziej zniszczona”. Po śmierci księdza Studzińskiego nie obsadzono już probostwa w Skrzyszowie. Inwestyturę nad beneficjum skrzyszowskim otrzymał w dniu 4 lutego 1685 roku młody proboszcz z Mszanej, ks. Jerzy Tomaszny. W 1683 roku mieszkańcy Skrzyszowa podziwiali potęgę polskiego oręża. Przez naszą wioskę w kierunku Gołkowice (przez Głębocz) maszerowały wojska króla Jana III Sobieskiego, spieszące z odsieczą obleganemu przez Turków Wiedniowi. Ulica, którą wojska te musiały podówczas maszerować do dziś nosi nazwą Jana III Sobieskiego. Od 1841 roku zwracali się Skrzyszowianie do Kurii Biskupiej we Wrocławiu z prośbą o odłączenie Skrzyszowa od Mszany. Dopiero 22 października 1855 roku ks. bp. Henryk Foerster utworzył lokalię a 18 stycznia 1868 roku reakwtywował parafię Skrzyszów. W skład parafii weszły również Krostoszowice i Podbucze. Proboszczem został k. Henryk Ring. Jego to zasługą jest powstanie w Skrzyszowie ochronki - patrz Siostry. Henryk Ring był proboszczem w Skrzyszowie do 10.10.1886 roku. O jego następcach możecie przeczytać na stronie Kapłani W trakcie przejścia frontu w 1945 roku poważnie uszkodzony został kościół i spłonęło probostwo, a wraz z nim księgi parafialne. Po wojnie odtworzono część starszych zapisów w księdze chrztów i kronice na podstawie wspomnień najstarszych mieszkańców wsi. Odbudowano również kościół. Niestety władze komunistyczne nie wyraziły zgody na odbudowę wieży w jej pierwotnym stanie. Pozostała ona ścięta i zakończona jedynie czterema narożnymi krzyżami.

W opracowaniu wykorzystano fragmenty książeczki
"Kartki z dziejów Skrzyszowa"

Źródło tekstu - *KLIKNIJ*